دولت الكترونیك كلید افزایش بهره وری

دولت الكترونیك كلید افزایش بهره وری كمك وب: دولت الكترونیك از آن دسته مفاهیمی است كه با اینكه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات جای می گیرد اما بر همه دیگر حوزه های اقتصادی و سازمانی تاثیرات گسترده و مستقیمی می گذارد؛ كلید واژه مشترك این تاثیرات را شاید بتوان در افزایش بهره وری خلاصه كرد.به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، فراتر از شعارهای معمول اما دولت الكترونیك دارای نتایج بسیار عینی و مفیدی برای جامعه خواهد بود. تصور كنید برای انجام خیلی از امور اداری خود در حوزه های مختلف مربوط به دانشگاه، شهرداری یا سازمان های مختلف دیگر مجبور نباشید به آن سازمان ها رجوع و احیانا با برخی كارمندان بداخلاق مواجه شوید؛ بلكه تنها با گوشی تلفن خود و با استفاده از اینترنت یا سامانه های تلفنی امور اداری خویش را انجام دهید. در این راستا البته اقدامات بسیار خوبی در سال های گذشته انجام شده است اما به نظر می رسد هنوز تا رسیدن به معنای واقعی كلمه دولت الكترونیك راه زیادی باقی مانده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر لزوم تحقق دولت الكترونیك برای مبارزه با فساد اداری، اظهار نمود: نگذشتن از كسانی كه ذهن مردم و اعتماد مردم را خدشه دار كرده اند، بسیار مهم است، اما مهم تر از آن این است كه نگذاریم جوانانمان كه در یك پست اداری با اختیارات لازم قرار دارند، به فساد آلوده شوند.

آذری جهرمی همینطور با بیان این كه من بعنوان وزیر ارتباطات بخشی از انرژی خویش را برای اتصال دو دستگاه به یكدیگر صرف كرده ام و هنوز هم موفق نشده ام، اظهار داشت: آخرین بهانه ای كه آورده می گردد بحث امنیت است در حالیكه بزرگترین اقدام ضد امنیتی همین به اشتراك نگذاشتن اطلاعات بین دستگاهی است.

او در جایی دیگر درباره آخرین وضعیت تحول دولت الكترونیك هم اظهار نمود: وزارت ارتباطات اقدامات فنی لازم را انجام داده است. اما بحث چرخه و فرآیند این دولت الكترونیك، در سازمان های دولتی ایرادهایی دارد. اینكه هر سازمان یك لینك را در پنجره دولت الكترونیك قرار دارد، نمی تواند مفهوم دولت الكترونیكی را محقق كند. آن چیزی كه باید صورت گیرد این است كه زنجیره خدمات در ادارات تعریف شود تا مردم دچار سرگردانی در ادارات نشوند.

شاید در نگاه اول ارتباط بین تحقق دولت الكترونیك با مبارزه با مفاسد اقتصادی كمی عجیب به نظر برسد اما واقعیت این است كه یكی از عینی ترین دستاوردهای تولید دولت الكترونیك كاهش مفاسد اداری بعنوان یكی از اصلی ترین بسترهای سواستفاده های اقتصادی می باشد. زمانی كه ارتباط حضوری بین نیروهای دولتی با شهروندان كاهش پیدا كند و به بستری مجازی و خودكار منتقل شود بالطبع منافذ غیرقانونی برای سواستفاده از امكانات دولتی هم محدودتر می گردد.

در همین رابطه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر كشور، هم با اشاره به اینكه حداقل روزی پنج میلیون نفر به ادارات دولتی رجوع می كنند، خاطرنشان كرد: وقت زیادی برای رسیدگی به كار این افراد صرف می گردد و این حجم از رجوع حتما نارضایتی های به همراه دارد اما اگر سیستم دولت الكترونیكی به صورت واقعی محقق شود این مراجعات دیگر انجام نشده، از فساد، رانت و زیرمیزی جلوگیری می گردد و شفافیت هم برقرار می گردد.

دولت الكترونیك درواقع شامل اطلاعات دیجیتال و سرویس های اقتصادی به هنگامی است كه در دسترس شهروندان قرار می گیرد. به بیانی دیگر، دولت الكترونیك تركیبی از فن آوری اطلاعات و شبكه اطلاع رسانی تار عنكبوتی به منظور عرضه خدمات به حساب می آید. این سرویس در ایران مراحل ابتدایی خویش را می گذراند و مقرر است به صورت كامل تا حد ممكن ارجاع به ادارات و حضور در این اماكن را محدود كند.
1397/01/07
14:09:39
5.0 / 5
4676
تگهای خبر: الكترونیك , امنیت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات