معاون پژوهشكده امنیت ارتباطات:

جایگاه قابل قبول جهانی ایران در شاخصهای بین المللی امنیت سایبری

جایگاه قابل قبول جهانی ایران در شاخصهای بین المللی امنیت سایبری به گزارش کمک وب، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICTگفت: ظرفیتهای بالایی از نظر دانش و مهارت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور وجود دارد.به گزارش کمک وب به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ دکتر محمد حسام تدین، معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT ضمن اشاره به پروژه ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی در امنیت سایبری که توسط این پژوهشکده در دست اقدام است اظهار نمود: این پروژه جهت شناسایی وضعیت انسانی موجود امنیت سایبری کشور و بررسی مطالعات تطبیقی مبتنی بر چند کشور پیشرو در حال انجام می باشد تا نسبت به تدوین نقشه راه و برنامه عمل به صورت متمرکز در کشور اقدام نمود. هدف از این نقشه راه ارتقای امنیت سایبری کشور در همه زمینه ها و برای همه آحاد مردم و افزایش ارتقای جایگاه ایران در جهان است. پس بر مبنای برنامه عرضه شده راهکارهای علمی، عملی و اجرایی لازم برای بهبود جایگاه امنیت سایبری کشور مورد اتخاذ قرار خواهد گرفت.
وی همینطور با اشاره به اینکه ظرفیتهای بالایی از نظر دانش و مهارت نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور وجود دارد اظهار داشت: در کشور ما فعالیتهای بسیار خوبی در زمینه امنیت سایبری در سالهای قبل انجام شده و دانش بسیار بالایی در زمینه امنیت سایبری کشور شکل گرفته است و در کنار این مورد متخصصین برتر این حوزه در دانشگاه ها رشد و تربیت یافته اند که باید با برنامه ریزی مناسب از این ظرفیت به نحو احسن استفاده نمود.
در ادامه تدین به تحلیل گزارش اتحادیه جهانی مخابرات پرداخت و اضافه کرد: بر مبنای آخرین شاخص جهانی امنیت سایبری (GCI) که طبق گزارش اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته است و هدف از تهیه و انتشار آن کمک به کشورهای جهان برای اقدام عملی و آگاهی عمومی در جهت ارتقای امنیت سایبری در جهان است، این رتبه بندی بر مبنای ۵ شاخص کلی صورت گرفته است و به امنیت کشورها بر طبق این شاخص ها امتیازهایی از ۲۰ داده شده است که جمعاً ۱۰۰ امتیاز را شامل می شود و کشور ما هم در این امتیاز دهی نمره ۸۱ کسب نموده است که امتیاز قابل قبولی کسب کرده و در یک چهارم کشورهای پیشرو در امنیت سایبری جهان قرار گرفته است.
تدین تاکید کرد: نکته قابل توجه در جدول امتیازها وضعیت کشورهای پیشرفته همچون چین است که امتیاز ۹۲ و سوئیس امتیاز ۸۶ را کسب کرده است. نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود و جایگاه کشورها را در این رتبه بندی به صورت قابل ملاحظه ای تغییر می دهد، مبحث امتیازات کسب شده کشورها در حوزه امنیت سایبری است که حتی در بعضی رتبه ها این فاصله امتیازها به صورت اختلافی از یک دهم مشاهده می شود و رقابت در بحث امنیت خیلی نزدیک و بالا است.
معاون پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: در این رتبه بندی مشاهده می نماییم که امتیاز کشورهای ایران، سوئیس، ایرلند و مجارستان بر مبنای شاخصهای در نظر گرفته شده در یک سطح است. هرچند رتبه قابل قبولی از نظر کلان در امنیت سایبری داریم ولی با عنایت به موضوعی که در ابتدا گفته شد، ظرفیتهای منابع انسانی کشورمان در این عرصه، باید سریعاً و با برنامه ملی ارتقا یابد وگرنه امکان دارد بعداً جبران کمبود نیرو و افزایش آگاهی ملی در امنیت سایبری را نتوانیم جبران نماییم و بعداً نتوانیم جایگاه های برتر جهانی را برای ایران کسب نمائیم.
وی در ادامه اضافه کرد: بدین منظور این پروژه در پژوهشگاه ICT انجام شد تا ببینیم در حوزه امنیت سایبری از نظر بلوغ چه وضعیتی را دارا هستیم. بر مبنای پژوهش های صورت گرفت میدانی و پرسش نامه های دقیق پرسیده شده از خبرگان این بلوغ شکل گرفته و وارد مرحله سوم از پنج مرحله بلوغ امنیت سایبری خواهیم شد. قابل ذکر است که کشور پیشرفته ای مانند انگلیس اخیراً وارد مرحله سوم بلوغ شده است (مرحله ای که یک برنامه ملی برای امنیت سایبری تهیه و عرضه شده است) و کشورهای عضو اتحادیه اروپا همانند ایران درحال تدوین برنامه هستند تا وارد مرحله سوم بلوغ شوند و حتی کشورهایی که مدعی بحث امنیت هستند هنوز وارد این مرحله نشده اند.
تدین در انتها تصریح کرد: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با برنامه ریزی دقیق در نظر دارد تا تمام ذی نفعان این بخش در حوزه آموزشی همچون وزارت علوم و تحقیقات، آموزش و پرورش و بخش های خصوصی را ترغیب نماید تا اقدامات لازم را برای ظرفیت سازی گسترده نیروی انسانی حوزه امنیت سایبری انجام دهند بگونه ای که علاوه بر افزایش پتانسیل نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری در کشور، ضمن ایجاد امنیت برای کشور، شاهد ارتقا جایگاه کشور در رتبه های جهانی خواهیم شد، چون که با برتری در جایگاه بین المللی می توانیم باعث اقتدار ملی و جلوگیری از تهدیدات و صدمه های جهانی بر کشور شویم. ازاین رو بر آن هستیم تا با کمک متولیان اساسی در حاکمیت، برنامه ملی و نقشه عمل ظرفیت سازی و تربیت نیروی انسانی حوزه امنیت سایبری را مصوب نمائیم و با عرضه طرح و جدول وظایف همه متولیان آموزش و ذی نفعان را در جهت آموزش و آگاهی رسانی اصولی نیروی انسانی در حوزه امنیت سایبری را رهنمون باشیم.


منبع:

1402/04/30
11:21:33
5.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات