روایت اقتصاد ایران در ۶ خرداد

تهران قلب تپنده نفت جهان

تهران قلب تپنده نفت جهان کمک وب: با وجود ادامه تحریم های آمریکا مقابل ایران، در ماه های گذشته، سعی شده که تاثیرگذاری کشور در بازار نفت جهانی حفظ شود و دراین زمینه میزبانی از دبیرکل اوپک گامی مهم خواهد بود.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، با وجود تمام سنگ اندازی ها، دولت اعلام نموده که در ماه های گذشته توانسته میزان صادرات نفت ایران را حفظ نموده و حتی افزایش دهد و دراین زمینه تعامل با سایر کشورهای صادرکننده نفت و اوپک را نیز در بالاترین سطح حفظ نموده است.
مهمان روز: دبیرکل اوپک
دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بمنظور ملاقات و گفت و گو با رییس جمهوری و وزیر نفت روز جمعه (پنجم خردادماه) وارد تهران شد. هیثم الغیص روز گذشته (جمعه، پنجم خردادماه) وارد تهران شد و امروز به دیدار سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهوری و جواد اوجی، وزیر نفت رفت؛ بررسی وضع بازار نفت، چشم انداز عرضه و تقاضا و تبادل نظر درباره ی نشست پیش روی اعضای اوپک و نشست وزارتی ائتلاف اوپک پلاس از محورهای این دیدار خواهد بود.
این در حالیست که قیمت جهانی نفت نیز به رشد خود ادامه داده است. بهای معاملات نفت برنت با ۶۹ سنت معادل ۰.۹ درصد افزایش، در ۷۶ دلار و ۹۵ سنت در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۸۴ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، در ۷۲ دلار و ۶۷ سنت در هر بشکه بسته شد. هر دو شاخص برای دومین هفته متوالی افزایش پیدا کردند و نفت برنت ۱.۷ درصد و شاخص نفت آمریکا ۱.۶ درصد رشد هفتگی نشان داد.
در عرصه گاز نیز تامین نیاز کشور پیگیری می شود. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار داشت: در وضعیت فعلی بدنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم و الان سوآپ در حال انجام می باشد.
صف روز: عرضه اولیه
در ادامه برنامه ریزی های برای پشتیبانی از بازار سرمایه، عرضه های اولیه جدید در راه هستند. آخرین اطلاعات حاکی از آنست که در حال حاضر ۱۶ شرکت در صف عرضه اولیه در بازار فرابورس هستند؛ البته این رقم قطعی نیست و ممکنست افزایش یا کاهش داشته باشد.
همین طور صندوق نوآوری و شکوفایی جزییات انتشار اوراق صکوک نوآوری در بازار سرمایه برای شرکت های دانش بنیان را منتشر نمود.
بازار امروز نزولی بود. شاخص کل بورس امروز با ۳۴ هزار و ۷۱۶ واحد کاهش تا رقم دو میلیون و ۳۱۱ هزار واحد سقوط کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با ۱۲ هزار و ۹۰ واحد کاهش در رقم ۷۸۰ هزار و ۸۱۵ واحد ایستاد.
رشد روز: صادرات به روسیه
سازمان توسعه تجارت از رشد ۳۰ درصدی صادرات ایران به روسیه در سال قبل آگاهی داد. خرمالی با اشاره به پنج کشوری که در رتبه نخست صادرات ایران به کشورهای حوزه آسیای میانه، قفقاز و روسیه قرار داشته اند، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱ بیشترین صادرات ایران در این زمینه با رقم ۷۴۵ میلیون دلار به فدراسیون روسیه بوده که رشد حدود ۳۰ درصدی داشته است و آذربایجان با ۶۵۰ میلیون دلار، ارمنستان با ۴۶۵ میلیون دلار، ترکمنستان با ۴۶۰ میلیون دلار و ازبکستان با ۲۹۰ میلیون دلار در رتبه های بعدی قرار داشته اند.
واردات از اندونزی نیز رونق می گیرد. برمبنای آمارهای رسمی انتشار یافته در سال گذشته، بیش از ۱۱۸ میلیون دلار کالا از اندونزی وارد شده است که روغن پالم در صدر این لیست قرار دارد.
رییس سابق سازمان توسعه تجارت نیز از ورود یک تن شمش طلا به کشور طی سه ماه گذشته در قالب بازگشت ارز صادرات آگاهی داد.
حذف شده روز: رهن سند خودرو
موضوع مصوبه ۵۷۱ شورای رقابت اصلاح مصوبه ۵۴۳ این شورا (دستورالعمل ۵۴۳ تنظیم بازار خودرو های سواری) است. بر این اساس بند ۷ ماده ۴ دستورالعمل ۵۴۳ شورای رقابت (تنظیم بازار خودرو های سواری) مورخ ۱۱ بهمن سال ۱۴۰۱، در خصوص "عرضه کننده خودرو موظف است روش های بازدارنده برای جلوگیری از انتقال سند حداقل به مدت یکسال، همچون در رهن گرفتن سند خودرو، اتخاذ و اجرا کند"، حذف می شود.
همین طور مدیر سامانه یکپارچه فروش خودرو درباره ی مشکل افرادی که همچنان نمی توانند وارد سامانه شوند، اظهار داشت: تعدادی از بانکها هنوز قسمتی از اطلاعات را ارسال نکرده اند، که این مساله به آنها اعلام شده تا امروز باردیگر اطلاعات باقی مانده را ارسال نمایند و افرادی که هنوز اطلاعاتشان به سامانه نرسیده بتوانند فردا ثبت نام خودرا انجام دهند.
در خبری دیگر و طبق اعلام مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت، به سبب نبود مستند قانونی لازم برای وضع عوارض صادراتی با هدف تنظیم بازار داخلی، تا اطلاع ثانوی عوارض صادراتی طی بخشنامه های جاری از محل مصوبات شورای اقتصاد قابل اجرا خواهد بود.1402/03/07
11:29:31
5.0 / 5
256
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات