وزیر ارتباطات در حاشیه افتتاح مركز كنترل و عملیات ماهواره های سنجشی اعلام كرد

برنامه دولت برای توسعه ماهواره های مخابراتی

برنامه دولت برای توسعه ماهواره های مخابراتی به گزارش کمک وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه های دولت برای طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و لایه ژئو اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر آن در جلسه آتی شورایعالی فضایی تلاش داریم تا نقشه راه و برنامه ۱۰ ساله صنعت فضایی را که به صورت واقع بینانه تدوین شده است، به تصویب برسانیم.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح مرکز کنترل و عملیات ماهواره های سنجشی با تکیه بر اینکه این مرکز در هفته جهانی فضا ۱۴۰۱ به بهره برداری رسیده است، افزود: این مرکز یک مجموعه حرفه ای برای بهره برداری از داده های ماهواره های سنجشی است و هم اکنون ماهواره عملیاتی سنجشی که کشور به آن دسترسی دارد، ماهواره "خیام" است.
وی با تکیه بر اینکه با راه اندازی این مرکز شاهد بهره برداری عملیاتی از تصاویر عرضه شده از ماهواره "خیام" از جانب ارگان های دولتی و شرکتهای دانش بنیان هستیم، اظهار نمود: امروز روز بزرگی است، چون که در تاریخ فضای ایران این برای نخستین بار است که به تصاویر ماهواره ای دسترسی داریم و کنترل این ماهواره هم در اختیار کشور است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما در حوزه فضایی در تلاش هستیم که تا آخر دولت سیزدهم شاهد ساخت و بهره برداری از ماهاره های سنجشی بومی با دقت بالا باشیم که با ماهواره برهای بومی پرتاب می شوند.
زارع پور با تکیه بر اینکه این مسیر به صورت شتابان در پیش گرفته شده است، تصریح کرد: همه فعالان صنعت فضایی چون سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی، سپاه، وزارت علوم و دانشگاه ها دست به دست هم داده اند تا این کار بزرگ را رقم بزنند و تلاش داریم که ما در زمینه ماهواره های سنجشی به دقت کمتر از یک متر در افق ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ برسیم. در این حوزه گامهای مؤثری برداشته شده است.
وی با بیان اینکه برای اینکه کشور شاهد عملیات ماهواره های سنجشی شود، باید گامهای گوناگونی در بخش های مختلف کشور برداشته شود، افزود: یکی از این اقدامات، ساخت ماهواره هایی با قابلیت تصویربرداری است که احتیاج به زیرساخت ها و مجموعه هایی دارد که طراحی آن در بخش های مختلف کشور در حال انجام می باشد.
به قول وی هم اکنون کشور در زمینه ساخت دوربین هایی با دقت پنج متر سیاه و سفید و ۱۰ متر رنگی است، ولی هنوز عملیاتی نشده و باید پرتاب شوند.
توسعه ماهواره برها در کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به توسعه صنعت ماهواره برها در کشور، اظهار داشت: ماهواره برها برای قراردادن ماهواره ها در مدار مورد استفاده قرار می گیرند و هم اکنون کشور به قابلیت پرتاب ماهواره ها تا ۲۵۰ کیلومتر یعنی مدار لئو دست یافته است. ماهواره نور که در اسفندماه سال قبل پرتاب شد و سال جاری با تلاشی که مجموعه ما در بخش پرتابگر وزارت دفاع و سپاه دارد، کلاس جدیدی از ماهواره های لایه لئو رونمایی می شود.
زارع پور با بیان اینکه این ماهواره بر قابلیت پرتاب تا ۱۰۰ کیلومتر را دارد، ابزار امیدواری کرد که تا آخر دولت ماهواره های ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلوگرم را در کلاس ماهواره خیام با ماهواره بر بومی در مدار قرار دهیم.
وی ضمن اشاره به راه اندازی ایستگاه های زمینی برای کنترل و عملیات ماهواره ها اظهار داشت: امروز شاهد نخستین ایستگاه کنترل ماهواره های سنجشی هستیم.
توسعه پایگاه های پرتاب
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: ایران بهره برداری از بزرگترین پایگاه های فضایی را شروع کرده است و این کار با قوت دنبال می شود.
وی با بیان اینکه در زمینه ماهواره های مخابراتی و لایه ژئو ما برنامه های مفصلی را در دستور کار داریم، اظهار نمود: برپایه قولی که مدیران صنعت فضایی به رئیس جمهوری دادند، مقرر است تا آخر دولت محموله ای را در مدار ژئو قرار دهند که در این خصوص کارهای فناورانه آن انجام شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همه این اقدامات باعث خواهد شد که در آینده ایران جایگاه شایسته ای را برای بهره برداری از فضا داشته باشد، چون که امروز حضور در فضا یک اجبار است و لازمه عرضه خیلی از خدمات به مردم دسترسی به داده های فضایی است؛ ازاین رو ما را ملزم کرده است که بهره برداری از فضا همچون برنامه های کلیدی در دولت باشد.
وی افزود: برای این منظور ما نیازمند به فناوری های پیشرفته هستیم که به صورت بومی توسط مهندسان و متخصصان فضایی تأمین می شود و باید سرریز آن در بخش های مختلف کشور عرضه شود.
زارع پور افزود: براین اساس ما یکی از مأموریت های سازمان فضایی را استفاده از سرریز فناوری های فضایی در سایر حوزه ها قرار داده ایم. این حرکت شروع شده و کاربردی شدن این داده ها در زندگی روزمره گام بعدی است که با بهره برداری از ماهواره های بومی محقق خواهد گردید.
وی ضمن اشاره به کاربردهای ماهواره ها در حوزه های کشاورزی، مدیریت حوادث و بحران ها، ثبت اراضی ملی و کاداکس، اظهار داشت: عزم و اراده دولت اینست که با شتاب مسیر صنعتی سازی داده های فضایی را طی کند، براین اساس در آذرماه سال قبل اولین نشست شورایعالی فضا برگزار شد، ضمن اینکه دبیرخانه آن هم فعال گشته است و تابحال کمیسیون های اصلی و فرعی آن هم جلسات گوناگونی را برگزار کرده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: بزودی جلسه شورای فضایی با حضور رئیس جمهور برگزار می شود و درصدد هستیم که در آن نقشه راه و برنامه ۱۰ ساله حوزه فضایی مصوب شود.
به قول وی این برنامه از یک سال قبل تدوین شده و به صورت کاملا شفاف و واقع بینانه مسیر دقیق صنعت فضایی ترسیم شده است.
زارع پور ابراز امیدواری کرد که در آخرین جلسه شورایعالی فضایی این برنامه مصوب شود و افزود: جلسات این شورا در ۱۰ سال قبل برگزار نشده بود و برگزاری این جلسات در دولت سیزدهم نشان از اراده مسئولین برای پیشرفت صنعت فضایی بود.
منبع:

1401/07/17
10:41:25
5.0 / 5
145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات