وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

فرسودگی زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور غیر قابل کتمان است

فرسودگی زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور غیر قابل کتمان است به گزارش کمک وب، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور فرسوده و نیازمند نوسازی است، اظهار داشت: این مساله یک امر بدیهی و غیر قابل کتمان است؛ در همین لایه دسترسی و در حوزه ثابت به علت عدم توسعه متوازن وضعیت بسیار بدی داریم.به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور- وزیر ارتباطات و فناوری اطاعات، در هفته دولت با فعالان بخش خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات دیدار نمود.

وی با تأکید بر این که وقتی گفته می شود زیر ساخت شبکه ارتباطی کشور فرسوده و نیازمند نوسازی است یک امر بدیهی و غیر قابل کتمان است، اظهار داشت: همانطور که آگاه هستید شبکه ارتباطی کشور از چهار لایه دسترسی، لایه شبکه داخل شهرها و استان ها که لایه تجمیع گفته می شود، لایه بین استانها که در اختیار شرکت ارتباطات زیرساخت است و در نهایت دروازه های اینترنت تشکیل شده است.

زارع پور اضافه کرد: در گذشته در لایه دسترسی، صرفاً در حوزه شبکه ارتباطی همراه، اقدامات خوبی انجام گرفته است که جای تقدیر و تشکر دارد؛ ولی در همین لایه دسترسی و در حوزه ثابت به سبب عدم توسعه متوازن وضعیت بسیار بدی داریم و در هر رتبه بندی، کشورمان در این عرصه از رتبه خوبی برخوردار نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همینطور در ده سال قبل در لایه تجمیع اتفاق ویژه ای را شاهد نبوده ایم. در این لایه خود متولی اصلی یعنی شرکت مخابرات ایران، معترف به این مساله است که در بعضی از استان ها وضعیت به مرز بحران رسیده چون که در سالهای قبل در لایه تجمیع به غیر از دو سه استان، سرمایه گذاری برای نوسازی و توسعه رخ نداده و این مساله غیر قابل کتمان است.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اعلان اینکه هم اکنون در مخابرات بعضی از استان ها از سوئیچ هایی استفاده می شود که عمر آن از ۲۰ سال هم گذشته است، تشریح کرد: اگر ما لایه دسترسی را هر چقدر توسعه دهیم یا ظرفیت دروازه ورودی اینترنت کشور را ۱۰ برابر هم افزایش دهیم تا آن زمان که برای لایه انتقال ظرفیت سازی نکنیم، توسعه شکل گرفته هیچ اثر و فایده ای ندارد.

زارع پور بیان نمود: ازاین رو توسعه نامتوازنی که در گذشته شکل گرفته و یا عدم نوسازی و توسعه در لایه های مختلف سبب شده است که امروز با برخی مشکلات در شبکه اینترنت کشور مواجه شویم. بنده اصلا چنین اخلاقی ندارم که از گذشته انتقاد کنم. در اولین مصاحبه خودم هم در بدو ورود به وزارت ارتباطات از برخی اقدامات انجام گرفته در گذشته هم تعریف کردم ولی قرار نیست که چشممان را روی حقیقت ها یا نقاط ضعف گذشته ببندیم؛ همین مساله سبب می شود که برخی دوستان طلب کار شوند و پس از سخنان رئیس جمهوری در نشست خبری این ادعا را مطرح کنند که اساسا ما وزارت ارتباطات را گل و بلبل تحویل داده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تأکید بر این که در این دولت برای رسیدن به یک شبکه پرسرعت و پایدار برای همه لایه های شبکه ارتباطی تدبیر می نماییم تا رضایت مشترک نهایی را جلب نماییم اظهار داشت: جدا از توسعه و نوسازی لایه انتقال، لایه دسترسی را هم با پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب کارها دنبال می نماییم و همزمان افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه مادر مخابراتی کشور را تا آخر سال در دستور کار داریم. همینطور همزمان توسعه دسترسی روستایی در این دولت در دستور کار قرار گرفته است و ظرف ۱۰ ماه گذشته بیشتر از ۲۰۰۰ روستای جدید به شبکه ملی اطلاعات متصل شده اند و در هفته دولت هم نزدیک به ۴۰۰ روستای جدید متصل می شوند و همانطور که قول داده ایم تا آخر شهریور ماه سال آینده همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ارتباطی متصل می نماییم.

وی در این دیدار با اعلان اینکه در این دولت برای نوسازی و توسعه شبکه ارتباطی، سرمایه گذاری بی سابقه ای انجام شده است اظهار داشت: آقای رئیس جمهور هم در نشست خبری خود به این مساله اشاره کردند که غیر از بودجه سنواتی وزارت ارتباطات، تا آخر دولت فقط برای طرح فیبرنوری منازل و کسب وکارها FTTx به میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است.

زارع پور اضافه کرد: همینطور برای خدمات USO (طرح خدمات عمومی الزامی ارتباطات) هم چیزی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان تا آخر دولت پیشبینی شده است. با در نظر گرفتن اعتبارات وزارت ارتباطات در بودجه سنواتی، ازاین رو سر جمع، در این دولت برای نوسازی و گسترش زیرساخت شبکه ارتباطی کشور، بیشتر از ۵۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که امیدواریم با این اعتبارات و تلاش همه اعضای خانواده ارتباطات کشور، توسعه لازم در زیرساختهای ارتباطی کشور متناسب با نیازهای آینده کشور صورت گیرد.

منبع:

1401/06/10
10:13:27
5.0 / 5
186
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات