وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

برنامه داریم مردم را از فیلترشکن ها بی نیاز نماییم

برنامه داریم مردم را از فیلترشکن ها بی نیاز نماییم به گزارش کمک وب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: خیلی از گوشیها به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی پی ان است، ازاین رو ما در وزارت ارتباطات برنامه داریم سرویسهای مورد نیاز مردم راه اندازی شود تا استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، امروز در حاشیه کنفرانس ظرفیت شبکه ملی اطلاعات که در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، درباره شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: شبکه ملی اطلاعات مبانی روشن، طرح مصوب و شاخص دارد و ما حالا تمام امکانات وزارت ارتباطات را بسیج کرده ایم که تا استقرار کامل شبکه ملی اطلاعات محقق شود. شبکه ملی اطلاعات چیزی جز یک شبکه پرسرعت، باکیفیت و امن نیست که انواعی از محتواها و خدمات عموما بومی و باکیفیت روی آن عرضه می شود. این شبکه در اختیار مردم است تا زندگی آنها را تسهیل کند و کسب و کارها بهتر شوند.
وی ضمن اشاره به ضرورت رسیدن به سرعت های چند ۱۰ برابری و چندصد برابری نسبت به وضعیت موجود، بیان نمود: این کار با اجرای یکی از پروژه های شبکه ملی اطلاعات محقق می شود که آن پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارهاست. شبکه ملی اطلاعات یک کار ایجابی است و روند پیشرفت آن به خوبی پیش می رود. در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی گزارش پیشرفت کار را به روسای قوه و شورایعالی فضای مجازی عرضه دادیم و بر مبنای شاخص هایی که با مرکز ملی به تفاهم رسیدیم مشخص شده است، تابحال پیشرفت ۴۴ درصدی داشتیم و تا آخر سال امیدواریم این میزان را به ۶۵ درصد افزایش دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امروز فناوری اطلاعات به زیرساختی به منظور زندگی مردم تبدیل گشته و در تمام جوانب زندگی مردم رسوخ پیدا کرده است و در مرحله ای هستیم که زیست اصلی مردم در خدماتی است که در بستر فناوری اطلاعات به مردم عرضه می شود و به فضای مجازی منتقل شده است، ازاین رو تضمین امنیت فعالیتهای مردم در این فضا همچون مهم ترین مسائلی است که ما باید به آن بپردازیم.
زارع پور افزود: ما باید زمینه های بروز جرم در این فضا را از بین ببریم و با استفاده از ابزارهای فنی و زیرساخت های حقوقی کاری نماییم که حریم خصوصی مردم در این فضا حفظ شود. حالا امنیت به الزامی برای فضای مجازی تبدیل گشته است، همچنانکه در فضای واقعی هم امنیت یک اجبار است و اگر وجود نداشته باشد، کسب و کارها نمی توانند به فعالیت ادامه دهند. امروز شاهد تعداد زیادی از تجهیزات بومی ساخته شده در حوزه امنیت بودیم و باید تلاش نماییم که کیفیت آنها هر روز ارتقا پیدا کرده و برای عرضه محصولات آنها در داخل کشور و همینطور کشورهای دیگر بازارسازی نماییم. تا در حوزه امنیت هم به یکی از کشورهای سرآمد تبدیل شویم.
وی در پاسخ به سوالی درباره تأثیر ۸۰ درصدی فیلترشکن ها و افزایش این استفاده به علت اختلالات اینترنتی، اظهار نمود: ما اختلال گسترده در شبکه را تکذیب می نماییم. اقدامی که برای فعال کردن جست وجوی ایمن هم انجام دادیم، هیچ اثری روی هیچ سرویس دیگری نداشته است و اگر کسی شواهدی دارد می تواند عرضه نماید که تابحال شواهدی عرضه نشده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به اینکه استفاده از فیلترشکن ها مبحث مهمی است، اظهار داشت: هم اکنون خیلی از گوشیهای هموطنان ما به بدافزار آلوده هستند و راه ورود این بدافزارها هم ابزارهای دور زدن فیلترینگ و وی پی ان است. ما برنامه ای که در وزارت ارتباطات داریم این است که نیاز مردم به فیلترشکن را کاهش دهیم، برنامه ای برای این کار ترتیب داده شده که در زمان خودش اعلام می شود، به جهت اینکه مردم نیازی به فیلترشکن نداشته باشند و سرویسهای مورد نیازشان راه اندازی شود که استفاده از فیلترشکن به حداقل برسد، چونکه خیلی از ویروس های مردم روی گوشیها، تبلت ها و لپ تاپ هایشان به علت استفاده از فیلترشکن است.
زارع پور همینطور تصریح کرد: در حوزه ی بومی سازی تارهای فیبرنوری در پروژه ی FTTx که الان از خارج کشور وارد می شود برنامه داریم و حتما از توان داخلی این حوزه استفاده می نماییم.
وی درباره اختلال چند روز پیش اینترنت، هم بیان نمود: همانطور که گزارش دادم فرسودگی کابل های فشار قوی داخل مجموعه ساختمان شرکت ارتباطات زیرساخت، دلیل قطعی اخیر اینترنت بود که افراد مسئول باید قبل از وقوع قطعی، کابل ها را بررسی و برای تعویض آنها اقدام می کردند که این اتفاق رخ نداده بود که حتما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
همینطور سیدابوالحسن فیروزآبادی - دبیر شورایعالی فضای مجازی - درباره شبکه ملی اطلاعات بیان نمود: ما شاخص بندی کردیم که بتوانیم ارزیابی داشته باشیم از میزان پیشرفت کار و ساعت ها کار کارشناسی رویش انجام شد به صورت مشترک بین مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات. امیدواریم اهدافی که تعیین کردیم با گام های استواری که مقرر است برداشته شود، بودجه ای که اختصاص یافته در اختیار وزارت خانه گذاشته شود و بتوانیم به اهداف مورد نظر برسیم.
منبع:

1401/05/07
11:18:03
5.0 / 5
24
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات