كلید روحانی توییتر را باز می كند؟

كلید روحانی توییتر را باز می كند؟ كمك وب: در حالیكه به علت تجربه های پیشین در برخورد با شبكه های اجتماعی، مردم نگران دائمی شدن فیلتر اینستاگرام و تلگرام بودند، اما با دستور رئیس جمهوری رفع فیلتر اتفاق افتاد؛ حسن روحانی باز هم درباره باز شدن شبكه هایی كه در دولت های قبلی فیلتر شده بودند اظهار داشت: كلید دولت یازدهم نتوانست آن را باز كند، اما امیدواریم كلید دولت دوازدهم بتواند این كار را بكند.


به گزارش كمك وب به نقل از ایسنا، رئیس جمهوری شب گذشته در برنامه ای تلویزیونی به محدودیت های ایجادشده برای فضای مجازی اشاره كرده و در توضیح این مورد كه چرا با وجود تاكید بر اینكه دست وزیر روی دكمه فیلترینگ نمی رود، این اتفاق افتاد، اظهار داشت: اگر این فضا برای چند روزی محدود شد برخی در اذهانشان این بود كه این بهانه ای بوده است كه این فضا را برای همیشه ببندیم، اما این گونه نیست. هر چیزی ممكن است در یك مقطعی به علت اضطرار صورت گیرد، اما مهم این است كه دائمی نشود. البته كه باید از اخلاق و ایمان مردم هم در این زمینه حفاظت شود.

وی در پاسخ به پرسشی در زمینه محدودیت های اعمال شده در فضای مجازی و شبكه های اجتماعی مانند توییتر از سویی و استفاده اغلب مسئولان از این فضا از جانب دیگر و تناقض این وضعیت اظهار نمود: اشكال شما به نظر من اشكال واردی است و ما در حد توانمان در دستگاه مجریه تلاش خویش را انجام داده ایم كه این فضا برای مردم بازتر باشد.

روحانی در ادامه با اشاره به اینكه بعضی از این فضاها پیش از دولت یازدهم بسته شد، اضافه كرد: كلید دولت یازدهم نتوانست آن را باز كند، اما امیدواریم كلید دولت دوازدهم بتواند این كار را بكند. البته شما می دانید كه دولت یازدهم و دوازدهم چه رنج هایی برای این فضای آزاد و حفظ آن برای مردم كشیده است. انشاللـه همه مسئولان با همكاری یكدیگر هم این آزادی را تضمین می نماییم، هم اینكه نگرانی مردم در زمینه اخلاق و فرهنگ جامعه و نسل جوان مرتفع شود.

وعده آزادی و عدم محدودیت در فضای مجازی همواره یكی از درخواست های مردم بوده است و حسن روحانی هم در نخستین دوره ریاست جمهوری خود و هم در زمان تبلیغات برای آغاز دومین دوره، همواره به آن تاكید داشت. اینكه قرار نیست مانند دولت های قبلی شبكه های اجتماعی فیلتر شوند و فیلتر بمانند.

شاید انتخاب یك وزیر جوان برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یكی از مهم ترین گام ها برای تحقق وعده های رئیس جمهوری باشد. كمااینكه محمدجواد آذری جهرمی هم از ابتدای نشستن بر مسند وزارت بر ضرورت آزادی در فضای مجازی تاكید داشته و ایستادگی در برابر فناوری و پیشرفت در این عرصه را منطقی نمی داند.

اگر چه فیلترینگ شبكه های اجتماعی از فیس بوك و توییتر و پیام رسان هایی مانند وایبر و وی چت برای مدتی در كشور مرسوم شده و با فیلتر شدن تلگرام و اینستاگرام انتظار می رفت این شبكه اجتماعی و پیام رسان هم به سرنوشت پیشینیان خود دچار شوند، با رفع فیلتر آن ها كه اتفاقا عده زیادی مخالفت خویش را نسبت به این كار اعلام كردند، یكی از بزرگترین تفاوت ها آشكار شد؛ اینكه باآنكه رئیس جمهوری وعده داده دست وزیر ارتباطات روی دكمه فیلترینگ نرود، اما اگر بنا به مقتضیات زمان و فضای جامعه برای مدتی این اتفاق افتاده، دائمی نخواهد بود.

صرف نظر از اینكه وعده های جوان ترین وزیر كابینه برای تحقق آزادی در فضای مجازی چه اندازه به بار بنشیند، همین كه مانند وزرای پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات، این حوزه را لوكس و صرفا محدود به سرگرمی نمی داند و مانند آنها معتقد نیست سرعت های 128 كیلوبیتی برای مردم كافی است، جای امیدواری دارد. البته در نهایت همان گونه كه همواره گفته شده، تصمیم برای تولید فیلترینگ در حوزه اختیارات وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه كه اعضای حقیقی و حقوقی دارد و وزارت ارتباطات هم تنها عضوی از این كارگروه است، درباره آن تصمیم می گیرد.


1396/11/03
13:48:59
5.0 / 5
4836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات