صدور 1000 پروانه فعالیت در حوزه افتا

صدور 1000 پروانه فعالیت در حوزه افتا کمک وب: ارتقای امنیت شبکه ملی اطلاعات و پیش گیری از خسارات احتمالی ناشی از به کارگیری محصولات ناامن، همچون اهداف به کارگیری محصولات، خدمات و آزمایشگاه های دارای صلاحیت خدمات امنیتی به حساب می آید و تا کنون نزدیک به ۱۰۰۰ گواهی و تاییدیه در زمینه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات صادر گردیده است.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، با عنایت به توسعه روز افزون محصولات و خدمات حوزه فضای تبادل اطلاعات و به کارگیری گسترده آنهـا در زیرساخت های حیاتی، حساس و مهم کشور، تأمین امنیت زیرساخت ها، سازمان ها و نهادهای کشور مبحث بسیار حائز اهمیتی تلقی می شود، چونکه تهدیدات امنیتی هم در فضای تولید و تبادل اطلاعات به صورت روزافزونی اتفاق می افتند. استفاده از محصولات، خدمات و آزمایشگاه­ های دارای صلاحیت خدمات امنیتی منجر به ارتقای امنیت شـبکه ملی خواهد شد و از خسارات احتمالی ناشی از به کارگیری محصولات ناامن پیشگیری می کند.
در این راستا طبق آخرین آمار به دست آمده از سازمان فناوری اطلاعات ایران، هم اکنون ۹۵۶ گواهی و تاییدیه توسط معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات صادر گردیده است. این گواهی ها به تفکیک نوع فعالیت عبارتند از ۴۶۶ پروانه فعالیت خدمات امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات که توسط اداره کل نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات (نما) صادر گردیده است.
هم چنین از میان مجموع گواهی های صادره تعداد ۸۴ گواهی معتبر متعلق به ارزیابی امنیتی محصول فاوا، ۱۳ گواهی درحال تمدید، ۲۱ گواهی منقضی شده، ۹۸ تاییدیه صادره برای محصولات خارجی در سال ۱۳۹۸، ۲۹۷ تاییدیه صادره برای محصولات خارجی در سال ۱۳۹۹ و هفت گواهی هم به ارزیابی امنیتی آزمایشگاه ها متعلق می باشد که وظیفه بررسی و صدور آنرا اداره کل ارزیابی امنیتی محصولات (ارم) به عهده دارد.
ارتقای امنیـت شـبکه ملـی اطلاعات و جلوگیری از خسارات احتمالی ناشی از به کارگیری محصولات ناامن، همچون اهداف به کارگیری محصولات، خدمات و آزمایشگاه های دارای صلاحیت خدمات امنیتی به حساب می آید که طی فعالیتی مشترک، مرکز مدیریت راهبـردی افتا و سازمان فناوری اطلاعات ایران وظیفه ارائه آنرا به عهده دارند. بر این اساس، کلیه متقاضیان دریافت گواهی ارزیابی امنیتی محصولات (گواهی افتا) می توانند جهت شروع و تمدید فرایند ارزیابی امنیتی محصولات و دریافت گواهی امنیتی محصول، به سامانه جامع خدمات و محصولات افتا رجوع کنند.
بنا به اعلام معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، به علت شرایط کرونایی و تسهیل مراجعین به منظور تمدید اعتبار گواهی نامه های منقضی شده یا درحال انقضای محصولات، از تاریخ ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ اعتبار این دسته از گواهی ها به مدت شش ماه تمدید می شود و معتبر خواهد بود.
منبع:

1400/06/23
22:05:19
5.0 / 5
215
تگهای خبر: امنیت , خدمات , شبكه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات