9 اپراتور برای توسعه فیبر نوری قرارداد بستند

9 اپراتور برای توسعه فیبر نوری قرارداد بستند به گزارش کمک وب رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: از میان ۲۱ عرضه دهنده خدمات اینترنتی، ۱۲ اپراتور اعلام آمادگی کرده و امروز با ۹ اپراتور تفاهمنامه توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری امضا می شود.


به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، صادق عباسی شاهکوه در مراسم تفاهمنامه توسعه دسترسی مبتنی بر فیبر نوری که امروز همزمان با روز جهانی ارتباطات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری و اطلاعات برگزار شد، بیان نمود: دسترسی ۲۰ میلیون پوشش فیبر نوری، برنامه دولت سیزدهم است و وظیفه آن بر عهده سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گذاشته شد. نخستین کاری که باید برای دسترسی به این هدف انجام دهیم، تأمین منابع است. باآنکه این پروژه را بخش خصوصی انجام می دهد، اما برای پروژه هایی که دیربازده هستند، دولت هم به سرمایه گذاری کمک می نماید.
وی افزود: در این خصوص درحالی که سازمان تنظیم مقررات پیشنهاد کرده بود ۵ درصد از حق السهم دولت از درآمد اپراتورها به توسعه فیبرنوری اختصاص پیدا کند، دولت تصویب کرد که این مبلغ به ۸ درصد برسد، مشروط بر این که اپراتورها ظرف سه سال، این کار را به سرانجام برسانند. دولت از این ۸ درصد که از درآمدهای اصلی دولت می باشد، چشم پوشی کرده تا این مبلغ صرف توسعه فیبر نوری شود و البته هر اپراتوری که برای این کار اقدام نماید، مبلغ را به آن اختصاص می دهیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بیان نمود: بحث دیگر تقسیم کار بین اپرتورها بود. در مصوبه کمیسیون تنظیم مشخص شد که این کار باید به صورت موازی بین اپراتورها صورت گیرد. ما ۳۱ فروردین ماه به تمام اپراتورهایی که قابلیت همراهی در این پروژه را دارند، نامه زدیم که در نهایت از بین ۲۱ اپراتور ثابت و سیار، ۱۲ مجموعه اعلام آمادگی کردند. برای این ۱۲ مجموعه هم متن تفاهمنامه ای را ارسال کردیم و تا این لحظه ۹ پیش نویس تفاهمنامه برای تقسیم کار به امضا رسیده است و امروز به صورت رسمی این تفاهمنامه ها به امضا خواهد رسید.
عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه بخش سوم این پروژه به همکاری تمامی دستگاههای کشور وابسته است، اظهار داشت: تنها در این صورت است که میتوان موانع سر راه این پروژه را مرتفع کرد. مجلس و دولت علاوه بر مصوبه های قبلی اعلام نمودند که تعرفه دیگر دستگاه ها جهت استفاده اپراتورها از تجهیزات آنها باید بر مبنای تعرفه کمیسیون تنظیم مقررات باشد تا از نظر تأمین هزینه برای آنها مانعی ایجاد نشود. وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات در این مدت در کنار دست اندرکاران پروژه فیبرنوری هستند. این پروژه علاوه بر توسعه اینترنت ثابت، به توسعه اینترنت سیار و نسل پنجم ارتباطات منجر خواهند شد.
در این مراسم تفاهمنامه پروژه فیبرنوری توسط اپراتورهای ثابت های وب، شاتل، آسیاتک، مبنا تلکام، پیشگامان، صبانت، فناپ تلکام، ایرانی ها نت و اپراتور سیار رایتل به امضا رسید که به ترتیب مسئولیت شهرهای ایلام، قزوین، کرمانشاه، اراک، یزد، بوشهر، رشت، سمنان و شهر قدس را به عهد گرفتند. همینطور هر یک از اپراتورهای ثابت موظف شدند ظرف مدت یک سال، یک میلیون و اپراتور رایتل هم ۵۰۰ هزار پورت فیبر نوری را در این شهرها راه اندازی کنند.
فیبر نوری سهمی معادل یک درصد را به خود اختصاص داده است
به گزارش کمک وب به نقل از ایسنا، فناوری اصلی که هم اینک در بخش ارتباطات ثابت ایران به کار گرفته شده است، ADSL است و فناوری مبتنی بر فیبر نوری یا FTTx تنها سهمی معادل یک درصد را به خود اختصاص داده، گرچه شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده است، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور به تجهیزات قدیمی متکی است که به شبکه مسی معروف است. این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با فناوری های نوین و استفاده از خدمات پهن باند دارد.
برپایه این داده ها، تغییر در بخش بزرگی از زیرساخت های موجود ضروریست و به سرمایه گذاری عظیمی برای تغییر فناوری و تجهیزات موجود، راه اندازی مسیرهای تازه و حفاری های وسیع در سطح شهرها، همینطور تغییر در شبکه داخلی ساختمان های کشور برای یکپارچه شدن شبکه ارتباطی مبتنی بر فیبر نوری هم نیاز است. در چنین شرایطی، تحقق هدف عملیاتی دولت سیزدهم برای پوشش ۸۰ درصدی دسترسی خانوارها به پهن باند ثابت با سرعت بالاتر از ۲۵ مگابیت برثانیه، گرچه هدفی بلندپروازانه به نظر می آید، اما درعین حال ضروری و اجتناب ناپذیر است.
برپایه این هدف گذاری، ظرف سه سال و نیم آینده ۲۰ میلیون خانوار ایرانی در سرتاسر کشور باید از دسترسی به خدمات پهن باند ثابت بر سرعت برخوردار باشند. فناوری مورد نیاز برای ایجاد چنین زیرساختی، FTTx نام دارد که فیبر نوری را تا منازل، شرکت ها، مراکز خرید، مدارس و مراکز آموزشی، سازمان های اجرایی و ساختارهای مشابه هدایت می کند و بستری برای انتقال پرسرعت دیتا برای عموم ایرانی ها فراهم می آورد. برپایه برخی پیشبینی ها، اجرای این طرح به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد.
پیشبرد پروژه ملی توسعه شبکه دسترسی ارتباطات پهن باند ثابت یا FTTx به جز همکاری و تعامل تنگاتنگ اپراتورهای دارنده پروانه فعالی در بخش ثابت، نیازمند همراهی بازیگران مختلف دیگری همچون دستگاههای اجرایی مثل وزارت نیرو، نهادهای عمومی مثل شهرداری ها، سرمایه گذاران بخش خصوصی و تأمین کنندگان مالی است. برنامه عملیاتی رگولاتوری در این بخش شامل چهار دسته اقدام است که عبارتند از: اقدامات مقرراتی، اقدامات حمایتی، تعاملات فرابخشی برای امکانات پایه ای و توسعه شبکه دسترسی خانوارها به خدمات پهن باند پرسرعت.
منبع:

1401/02/27
22:59:21
5.0 / 5
221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
komakweb.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كمك وب محفوظ است

كمك وب

کمک به شما در حوزه فناوری اطلاعات